Dziękujemy za ponowne zaproszenie do Radia Zachód. Rozmawialiśmy o tym czym jest władza rodzicielska, jak można realizować kontakty z dzieckiem oraz o tym czym jest alienacja rodzicielska.
Nad tym ostatnim skupię się w niniejszym wpisie.
Alienacja rodzicielska
to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań, prowadzących do powstawania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a co najmniej jednym z rodziców. Alienacja stanowi swojego rodzaju przemoc emocjonalną.
Formy alienacji rodzicielskiej
Alienacja rodzicielska przybiera różne formy. Dziecko może być poddawane szantażowi emocjonalnemu. Np. matka pytająca swoją córkę/swojego syna: „kochasz tatusia bardziej niż mamusię, skoro chcesz spędzić z nim święta?” czy też ojciec przekonujący dziecko: „kupię ci zabawkę jeśli nie odwiedzisz mamy”.
Alienacja rodzicielska polega również na negatywnym nastawianiu dziecka przez jednego rodzica przeciwko drugiemu rodzicowi. Działanie takie polega przykładowo na opowiadaniu nieprawdziwych historii na temat jednego z rodziców, wskazywanie jak bardzo ten rodzic jest zły i niedobry. W skrajnych przypadkach mówienie dziecku, że rodzic który z różnych powodów ma mniejszy kontakt z dzieckiem, tak naprawdę go nie kocha.
Rodzic, który chce ograniczyć drugiemu możliwość spotkań z dzieckiem, nierzadko traktuje go w sposób niewłaściwy – lekceważąco, pogardliwie. Oczywiście robi to przy dziecku.
Najczęściej alienacja rodzicielska dąży do utrudnienia kontaktów z dzieckiem jednemu z rodziców przez drugiego i zbudowanie w jego świadomości jego negatywnego obrazu.
Alienacja rodzicielska ma niestety destrukcyjny wpływ na dziecko. Takie dziecko częściej ma problemy emocjonalne, depresję i łatwiej wpada w gniew. Przy rozstaniu rodziców dziecko zazwyczaj jest osobą najbardziej pokrzywdzoną. Niestety działania rodziców którzy niejednokrotnie myślą wyłącznie o sobie, a nie o dobru dziecka, co raz częściej posiadają cechy alienacji rodzicielskiej. Jeśli jeden z rodziców zauważy takie zachowanie, powinien podjąć natychmiastowe działania aby dobro dziecka nie zostało zagrożone.
Corocznie od 25 kwietnia 2006 roku obchodzone jest nieformalne międzynarodowe święto Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.
autor: adwokat, mediator Natalia Petryszyn-Zachwieja